www.ilgazlilar.com Ilgaz'ın Gerçek Haber Sitesi Üye Olmak İstiyorum - Şifremi Öğrenmek İstiyorum
Ilgaz Menü
Ilgaz'dan Haberler
Ilgaz Paylaşım Merkezi
Ilgaz Resimleri
Türbeler
Ilgaz Lakapları
Şehit Mehmet Çavuş
Ilgazlı Hacıbaba
Kurtuluş Savaşı Kahramanları
Ilgaz Tarihi
Ilgaz Şiirleri
Hancı Halil Ağa
Ilgaz'da Tarihi Yerler
Ilgaz'da Gelenekler
Derbent Şehitleri
Ilgaz'da Yöresel Kıyafet
Ilgaz'da Geçim Ve Nüfus
7 Kurban (Hacat) Şeyhyunus
Ilgaz Coğrafyası
Ilgaz Dağı Özellikleri

İstatistikler [ilgazlilar.com]
IP Adresiniz : 93.89.225.254
Toplam Üye : 2825
Son Üyemiz : Batuhan_Erkan
Aktif Üyeler :
Aktif Kişi : 11
Aktif Üyeler : 0
Bugün Tekil : 1
Bugün Çoğul : 99
Toplam Tekil : 502
Toplam Çoğul : 261557


Ilgaz'dan Nostalji Rüzgarı

 Abdullah Çayır
Abdulkadir Çiyan

Ahmet Çavdar

Ahmet Yorulmaz

Arif Atik

Bedrettin Danacı
Eşref Atik
Feridun Uyar
Feyzullah Karakaş
Fikret Avcı

Güner Demirkıran

Halil Gün

Halil Kara
Haluk Tıkır
Hasan Akyazı
Hasan Bulamaççı
Hasan Kayaoğlu
Hayretin Yavan
Hicret Saraç
Hüdaverdi Atik
İsa Sertel
İsmail Akbak
Kadir Sakarya
Kamil Bekçi
Kamil Çiyan
Kemal Yalçın
Koray Karakaya
Mehmet Eskici
Mehmet Özgül
Mehmet Uzgören
Mevlüt Çankaya
Muharrem Lafçı
Mustafa Bostancı
Mustafa Özal
Nazım Çobanoğlu
Nihat İkier
Ramazan Sarıkaya
Recep Demirtaş
Rıdvan Bilge Sertel
Safiye Gürbüz
Satılmış Kaptan
Şengül Yazıcı
Vedat Savaş
Vedat Yazıcı
Yasin Maşacıoğlu
Yılmaz TıkırGeçim Ve Nüfus

 HAYVANCILIK

İlçe ekonomisinde hem tarım hem de hayvancılık oldukça önemlidir. tarım ve hayvancılık birbirini destekler niteliktedir. İlçede toprak yapısı dördüncü jeolojik zamanda son şeklini almıştır. Arazinin %14 ünü tarım alanları, %41 inin orman %23 ünü çayır-mera ve %22 sini kullanılmayan alanlar oluşturur.

 

    Devrez çayı ve devrezi besleyen diğer çayların geçtiği vadilerde "sulu tarım" yapılır. Sulu tarım alanları toplam arazinin %38 inin oluşturur. İlçede geleneksel tarım yöntemleri uygulanır. Buğday, arpa, çeltik, şeker pancarı, patates, hayvancılığı destekleyen yem bitkiler, domates, biberi lahana gibi sebze ve elma, armut, şeftali, erik, ayva, kayısı, kiraz, badem, ceviz, vişne gibi meyveler yetiştirilir.

 

    İlçede seracılık 1998 yılının ikinci yarısında Ilgaz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın kredilendirme önderliğinde 4080 m karelik alanı kaplayan 15 adet seranın kurulmasıyla başlamış daha sonra bu alan 5700 m kareye çıkarılmıştır. Kurulan seraların %50 sinde güz dönemi "marul"  üretimi yapılmakta olup çiftçi ile İlçe Tarım Müdürlüğü'nün işbirliği yapması sonucu olumlu ilerlemeler kaydedilmiştir.NÜFUS 

1896 yılı verilerine göre ilçe nüfuzu 16.466 kişi idi. Bu değer 1935 yılında 20.619, 1997 de 24.627, 2000 yılında ise 38.723 e çıkmıştır. 2000 yılı verilerine göre km kareye 47 kişi düşer. İlçenin son yıllarda başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyük şehirler göç vermesinin sebebi eğitim, sağlık hizmetleri ve ekonomik açıdan Çankırı ve Ankara'nın etki sahası içinde kalmasıdır. ilçe nüfusunun %12.9 u çalışan nüfuzdur bu çalışan nüfusun %74.4 ü hizmet sektöründe %12.2 si tarımda %6.4 ü sanayi sektöründe çalışmaktadır.

2000 yılı verilerine göre ilçe merkezinde oturan nüfuz 20.241 dir, ve bu değerin toplam nüfusa oranı %52 dir.


 

YERLEŞİM

Ilgaz Dağlarının güney eteklerinde kurulan ilçede toplu yerleşme özellikleri görülür. en eski mahallesi Karataş mahallesidir. Toplam 3.020 konut vardır. Bu konutların %87 si mesken %9.5 i ticaret hane %3 ü ise sosyal amaçlı konutlardır. İlçe merkezinde ilk yerleşmeler Devrez çayı vadisinde kurulmuş, ancak daha sonra Ilgaz Dağı yamaçlarına doğru genişlemiştir. yeni konut alanlarının açılması ve yeni konutların yapılması ilçeye modern bir görünüm kazandırmıştır. Eski tip konutlar, ahşap, kerpiç ve taştan yapılmış; yeni tip konutlar ise betonarmedir.
 

ORMANCILIK

İlçe arazisinin %41 ormanlarla kaplıdır. Ilgaz Dağlarında 1000-2000 metre arası sarıçam, karaçam ve göknar ağaçlarıyla kaplı iken, Köroğlu dağlarında seyrek çamlıklar ve meşelikler yer alır. Bu orman varlığı ilçede keresteciliğin gelişimini sağlamıştır. İlçenin kuzeyindeki Ilgaz Dağları ve güneyindeki Köroğlu Dağlarından sağlanan orman ürünleri küçük ve orta ölçekli atölyelerde işlenmektedir.
 

SANAYİ

İlçe arazisinin %41 nin ormanlarla kaplı olması keresteciliğin gelişimini sağlamıştır. Sanayileşme için gerekli alt yapı hazırlanmaktadır. Bu amaçla ilçe sınırları içinden geçen E-80 karayolu kenarında Küçük Sanayi Sitesinin yapımına başlanmıştır.

 

Ilgaz'da sanyi tesisleri, gıda ve tuğla alanlarında üretim yapmaktadır. Tuğla fabrikası, Tuz fabrikası, 2 Adet Un fabrikası ve orman ürünlerini işleyen atölyeler ilçe ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Çalışan nüfusun %6.4 ü sanayi sektöründedir.

 

İlçede kırsal kesimin ihtiyaçlarına yönelik, temel gıda, giyecek ve beyaz eşya satışı yapan ticarethaneler çoğunluktadır. Üstlendiği yönetim fonksiyonu ve nüfuz potansiyeli sayesinde çevresi önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. İlçe sınırları içinden geçen karayolları büyük petrol ve dinlenme tesisleri vardır. En önemli tesisler Devlet karayolu Üzerindedir.
 

TARIM

İlçe arazisinin %41 nin ormanlarla kaplı olması keresteciliğin gelişimini sağlamıştır. Sanayileşme için gerekli alt yapı hazırlanmaktadır. Bu amaçla ilçe sınırları içinden geçen E-80 karayolu kenarında Küçük Sanayi Sitesinin yapımına başlanmıştır.

Ilgaz'da sanyi tesisleri, gıda ve tuğla alanlarında üretim yapmaktadır. Tuğla fabrikası, Tuz fabrikası, 2 Adet Un fabrikası ve orman ürünlerini işleyen atölyeler ilçe ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Çalışan nüfusun %6.4 ü sanayi sektöründedir.

İlçede kırsal kesimin ihtiyaçlarına yönelik, temel gıda, giyecek ve beyaz eşya satışı yapan ticarethaneler çoğunluktadır. Üstlendiği yönetim fonksiyonu ve nüfuz potansiyeli sayesinde çevresi önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. İlçe sınırları içinden geçen karayolları büyük petrol ve dinlenme tesisleri vardır. En önemli tesisler Devlet karayolu Üzerindedir

Giriş Paneli
Kullanıcı :
Şifre :
Hatırla : Üye Ol

Anket
Veritabanında Anket Bulunamadı!

VEFAT

SOSYAL MEDYADA BİZ


Ilgaz Muhtarları

 


Haberler.com


ilgaz dagi ılgaz gezilecek yerler ilgaz mountain resort fiyat ılgaz türküsü ılgaz anadolu ılgaz ne demek ılgaz otelleri ılgaz anlamı ılgaz kastamonu ılgaz dağı milli parkı ılgaz dağı otelleri ılgaz dağı şarkısı ilgaz dağı millî parkı ılgaz dağı gezilecek yerler ılgaz dağı hakkında bilgi ılgaz dağı tüneli ılgaz dağı harita çankırı merkezde gezilecek yerler ılgaz görülecek yerler çankırı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri çankırı yemek yenecek yerler ilgaz türkiye çankırının tarihi yerleri kısaca kurşunlu türkiye çankırı türkiye ılgaz türküsü sözleri ılgaz türküsü notaları ılgaz anadolu şarkısı indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı dinle ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın pepe ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın mp3 ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın notaları ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın sözleri ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın pepe ılgaz anadolu şarkısı indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı dinle ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın karaoke    www.altinkumlife.com

Powered by Pordus.Com © 2008 - 2018 Pordus Team
5/23/2018 7:57:13 AM