www.ilgazlilar.com Ilgaz'ın Gerçek Haber Sitesi Üye Olmak İstiyorum - Şifremi Öğrenmek İstiyorum
Ilgaz Menü
Ilgaz'dan Haberler
Ilgaz Paylaşım Merkezi
Ilgaz Resimleri
Türbeler
Ilgaz Lakapları
Şehit Mehmet Çavuş
Ilgazlı Hacıbaba
Kurtuluş Savaşı Kahramanları
Ilgaz Tarihi
Ilgaz Şiirleri
Hancı Halil Ağa
Ilgaz'da Tarihi Yerler
Ilgaz'da Gelenekler
Derbent Şehitleri
Ilgaz'da Yöresel Kıyafet
Ilgaz'da Geçim Ve Nüfus
7 Kurban (Hacat) Şeyhyunus
Ilgaz Coğrafyası
Ilgaz Dağı Özellikleri

İstatistikler [ilgazlilar.com]
IP Adresiniz : 93.89.225.254
Toplam Üye : 2825
Son Üyemiz : Batuhan_Erkan
Aktif Üyeler :
Aktif Kişi : 10
Aktif Üyeler : 0
Bugün Tekil : 1
Bugün Çoğul : 98
Toplam Tekil : 502
Toplam Çoğul : 261556


Ilgaz'dan Nostalji Rüzgarı

 Abdullah Çayır
Abdulkadir Çiyan

Ahmet Çavdar

Ahmet Yorulmaz

Arif Atik

Bedrettin Danacı
Eşref Atik
Feridun Uyar
Feyzullah Karakaş
Fikret Avcı

Güner Demirkıran

Halil Gün

Halil Kara
Haluk Tıkır
Hasan Akyazı
Hasan Bulamaççı
Hasan Kayaoğlu
Hayretin Yavan
Hicret Saraç
Hüdaverdi Atik
İsa Sertel
İsmail Akbak
Kadir Sakarya
Kamil Bekçi
Kamil Çiyan
Kemal Yalçın
Koray Karakaya
Mehmet Eskici
Mehmet Özgül
Mehmet Uzgören
Mevlüt Çankaya
Muharrem Lafçı
Mustafa Bostancı
Mustafa Özal
Nazım Çobanoğlu
Nihat İkier
Ramazan Sarıkaya
Recep Demirtaş
Rıdvan Bilge Sertel
Safiye Gürbüz
Satılmış Kaptan
Şengül Yazıcı
Vedat Savaş
Vedat Yazıcı
Yasin Maşacıoğlu
Yılmaz TıkırHancı Halil Ağa

HANCI HALİL AĞA

Halil Ağa Ilgaz İlçesi Kale Köyündendir. Çanakkale savaşına iştigal etmiş, İstiklal savaşının başlaması ile Kuvay-i Milliye saflarında yer almış, orduya maddi ve manevi yardımlar sağlamış, üstün gayret ve hizmetler vermiş bir Anadolu kahramanıdır.
İstiklal madalyası sahibi olan Halil Ağa, o dönemlerde İnebolu – Ankara yolunu kat edipte tanımayan, onun hanında ağırlanmayan hemen, hemen yok gibidir.
Yüce Türk Milletinin istiklal ve kurtuluş savaşında kağnı ve yük hayvanlarıyla İnebolu’dan yüklenen silah ve mühimmatlar büyük bir fedakârlık, çaba ve kahramanlık sergilenerek Ankara’ya oradan da cepheye ulaştırılmıştır.
İsimleri unutulmuş bu kahramanların içinde Ilgaz Kale Köylü Hancı Halil Ağanın fedakârlıkları unutulmaz.
Halil Ağa, o günkü şartlarda hatırı sayılır bir esnaftır. 120 adet e yakın katır ve atı mevcuttur. At ve katırlarını kurtuluş mücadelesi için devlete tahsis etmiştir.
Ordunun ihtiyacı silahlar bu handa saklanmış ve cepheye Hancı Halil Ağanın katır ve atları ile taşınmaları sağlanmıştır.
İnebolu ile Ankara’nın tam ortasında yer alan hanında, yöremiz insanının da katıldığı cephane taşınmasına, yemek, dinlenme ve diğer ihtiyaçlarını da hanında karşılamış, hiç karşılık gözetmemiştir.
 
1925 yılında Ulu Önder Atatürk ve heyetindekileri hanında ağırlamış. Ulu önder Atatürk ve heyetindekilere yemek ve ayran ikram etmiş, aralarında ise şöyle bir diyalog geçmiştir.
İkram edilen ayran çok soğuktur, içinde ise bir adet saman çöpü vardır, Ulu önderin heyetindekiler Atamıza ayranı içmemesi için uyarmışlar ve içinde saman çöpü var diye söylemişler, Halil Ağada sinirle bir şekilde heyettekilere dönerek, ayran içindeki saman çöpünden haberi olduğunu Ulu önderimizin yazın o sıcak zamanında hızlı içip hasta olmaması için böyle usullerinin olduğunu söylemiş, Ulu Önder Atatürk, Halil Ağadan çok etkilenmiş ve kendisini yalnız bırakmaması ve Ankara’ya yolu düştüğü zaman yanına gelmesini söylemiştir.
Ulu önderimiz aradan belirli bir zaman geçince Hancı Halil Ağaya bir heyet yollamış, bu heyet, para ve değişik hediyelerle, Halil Ağanın yanına gelmiş, Atanın hediyelerinin başının üzerinde olduğunu ama gelen parayı alamayacağını söylemiş, heyettekiler ise olurmu alman lazım bu senin hakkın demişler, o anda ocakta kaynamakta olan kahve ateşine paraları atıp yakacağını söyleyince, heyettekiler oracıkta durup kalmışlar.
(Söylentilere bakılırsa parayı o ateşte yaktığı ifade edilmektedir.)
Ankara’ya 1930-1931 yıllarında gitmiş, Ulu önderimizle görüşmüş, Atamız ise Hancı Halil Ağaya ticaretini Ankara’da yapmasını istemiş ve yer olarak ta şimdiki gençlik parkı olan alanın ona verileceği söylenmiş, yine büyük bir tevazu göstererek bu teklifi de kabul etmemiştir.
Ulu önderimizin savaşta omuz omuza mücadele ettiği arkadaşlarında Mareşal Fevzi Çakmak yurt gezileri esnasında Hancı Halil Ağanın misafiri olmuş, Halil ağa ile uzun sohbetler etmiştir. Elimizde Mareşal Fevzi Çakmak Paşa ile çekilmiş bir adet fotoğrafı mevcuttur.
Ulu önderimizin Kale Hanına geldiği zaman Halil Ağa Yöre önde gelenlerini toplamış, gelen heyetin huzuruna kalabalık bir şekilde çıkmıştır.
Gelen heyete, Belören Nahiyesinden Hatip Hoca da talebeleri ile katılmış, heyete şöyle bir methiye söylemiştir.
Bir Lütfi mahfuz Hazreti Milli olarak Devre teftiş ve münasebeti ile Ilgaz Kale Hanı önünden geçen Paşalarımızdan cümlemiz müteşekkiriz.
 Cenabı hak bu mülki milletimize bağışlasın demekle, böyle ünlü paşalarımızı hakkı makamlarında eylesin.
Atatürk ve heyetine ita fen söylemiştir.
Atatürk’te Hatip hocaya dönerek sayın hocam bir istirhamınız varsa söyleyin demiş, Hatip hoca da iki tane oğlum var okutmak istiyorum paşam diye cevap vermiş, Atatürk de cebinden bir kart çıkarıp ve Hatip hocaya vermiş, Hatip hoca çocuklarını okumuştur.
Hatip hocanın en büyük oğlu Kemal Bey (HATİPOĞLU)1330 doğumlu
İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesi Baş Hekimi oluyor
Hatip Hocanın ikinci çocuğu ise Naci Bey (HATIPOĞLU)1333 doğumlu Kayseri’de başhekimlik yaptı.
Hatip hocanın daha sonra başka çocukları da olmuş.
Mustafa Hatipoğlu Banka Müdürü.
İbrahim Hatipoğlu Banka Müdürü.
Şerafettin Hatipoğlu. Doktor oldu.
Bilgileri bize sağlayanlar Ahmet ÇIRPAN, Mehmet AKMAN ve Yüksel KAPTAN Bey Belören doğumlu olup bu bilgiyi Rahmetli babası
Mehmet KAPTAN’DAN öğrendiğini dile getirdi.
Halil Ağanın Hanında Ülkemizin ilk sanayici ve tüccarlarında Rahmetli Vehbi KOÇ ’ta kalmış ve anılarında Halil ağanın hanından söz etmiştir.
Halil ağanın hanı Ilgaz ilçe merkezine yaklaşık 7 Km uzaklıkta Kastamonu yolu üzerinde bulunmaktadır.
Han 1951 yılında büyük bir yangın felaketi yaşamış geriye ise sadece temel kalıntıları kalmıştır.
Bu yangında birçok fotoğraf ve belgede yok olmuştur.
Son yıllarda Valiliğimizin diğer il valileri ile yaptığı girişimler sonucunda İnebolu-Ankara arası yol İstiklal Yolu ilan edilmiştir.
 
RIDVAN BİLGE SERTEL 2010
Giriş Paneli
Kullanıcı :
Şifre :
Hatırla : Üye Ol

Anket
Veritabanında Anket Bulunamadı!

VEFAT

SOSYAL MEDYADA BİZ


Ilgaz Muhtarları

 


Haberler.com


ilgaz dagi ılgaz gezilecek yerler ilgaz mountain resort fiyat ılgaz türküsü ılgaz anadolu ılgaz ne demek ılgaz otelleri ılgaz anlamı ılgaz kastamonu ılgaz dağı milli parkı ılgaz dağı otelleri ılgaz dağı şarkısı ilgaz dağı millî parkı ılgaz dağı gezilecek yerler ılgaz dağı hakkında bilgi ılgaz dağı tüneli ılgaz dağı harita çankırı merkezde gezilecek yerler ılgaz görülecek yerler çankırı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri çankırı yemek yenecek yerler ilgaz türkiye çankırının tarihi yerleri kısaca kurşunlu türkiye çankırı türkiye ılgaz türküsü sözleri ılgaz türküsü notaları ılgaz anadolu şarkısı indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı dinle ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın pepe ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın mp3 ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın notaları ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın sözleri ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın pepe ılgaz anadolu şarkısı indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı dinle ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın karaoke    www.altinkumlife.com

Powered by Pordus.Com © 2008 - 2018 Pordus Team
5/23/2018 7:56:52 AM