www.ilgazlilar.com Ilgaz'ın Gerçek Haber Sitesi Üye Olmak İstiyorum - Şifremi Öğrenmek İstiyorum
Ilgaz Menü
Ilgaz'dan Haberler
Ilgaz Paylaşım Merkezi
Ilgaz Resimleri
Türbeler
Ilgaz Lakapları
Şehit Mehmet Çavuş
Ilgazlı Hacıbaba
Kurtuluş Savaşı Kahramanları
Ilgaz Tarihi
Ilgaz Şiirleri
Hancı Halil Ağa
Ilgaz'da Tarihi Yerler
Ilgaz'da Gelenekler
Derbent Şehitleri
Ilgaz'da Yöresel Kıyafet
Ilgaz'da Geçim Ve Nüfus
7 Kurban (Hacat) Şeyhyunus
Ilgaz Coğrafyası
Ilgaz Dağı Özellikleri

İstatistikler [ilgazlilar.com]
IP Adresiniz : 93.89.225.254
Toplam Üye : 2825
Son Üyemiz : Batuhan_Erkan
Aktif Üyeler :
Aktif Kişi : 17
Aktif Üyeler : 0
Bugün Tekil : 1
Bugün Çoğul : 105
Toplam Tekil : 502
Toplam Çoğul : 261563


Ilgaz'dan Nostalji Rüzgarı

 Abdullah Çayır
Abdulkadir Çiyan

Ahmet Çavdar

Ahmet Yorulmaz

Arif Atik

Bedrettin Danacı
Eşref Atik
Feridun Uyar
Feyzullah Karakaş
Fikret Avcı

Güner Demirkıran

Halil Gün

Halil Kara
Haluk Tıkır
Hasan Akyazı
Hasan Bulamaççı
Hasan Kayaoğlu
Hayretin Yavan
Hicret Saraç
Hüdaverdi Atik
İsa Sertel
İsmail Akbak
Kadir Sakarya
Kamil Bekçi
Kamil Çiyan
Kemal Yalçın
Koray Karakaya
Mehmet Eskici
Mehmet Özgül
Mehmet Uzgören
Mevlüt Çankaya
Muharrem Lafçı
Mustafa Bostancı
Mustafa Özal
Nazım Çobanoğlu
Nihat İkier
Ramazan Sarıkaya
Recep Demirtaş
Rıdvan Bilge Sertel
Safiye Gürbüz
Satılmış Kaptan
Şengül Yazıcı
Vedat Savaş
Vedat Yazıcı
Yasin Maşacıoğlu
Yılmaz TıkırDerbent Şehitleri
DERBENT ŞEHİTLERİ VE HİKAYESİ YANIĞIN EMİNE
 
Türk Milleti bağımsızlık mücadelesi verirken, Trabzon ve Samsun dolaylarında kümelenen 80 -100 kişilik Rum ve Ermenilerin oluşturduğu Pontus eşkıyası batıya doğru saldırıya geçti.
Uğradıkları yerleri yakıp yıktılar, Hedeflerinde ise Türk ordusuna destek sağlayan Koçhisar-ı Bala’daki (Ilgaz) cephaneliği yok etmek vardı, bu amaçla saldırıya geçtiler.
Askerlik Şube Başkanı Enis Bey haberi alır almaz Ilgazlılardan yardım istedi, her türlü silahlarını yanına alan Ilgazlı vatandaşlar, çetenin üzerine yürüdü.
 Jandarma Müfreze Komutanı Alaattin Bey, müfrezesi ile birlikte tuzağa düştü ve Baldıran mevkiinde Pontus eşkıyaları tarafından vahşice şehit edildiler.
Bütün olanlara rağmen cephaneliğe ulaşamadılar, Ilgazlılar canla başla cephaneliği korudular.
Cephaneliği ele geçiremeyeceklerini anlayan eşkıyalar Bolu Dağına doğru hareketlerine devam ettilerse de, Türk Ordusundan cevabını aldılar, Arkadan kalleşçe vurmanın bedelini ödediler.
Şehit düşenlerin Künyesi:
Çankırı’nın Yoğurtçular Mahallesinden Çavuş Hamit
Ilgaz’ın Kırışlar Köyünden Onbaşı Aziz
Ilgaz’ın Yeni Mahallesinden Hakkı
Çerkeş’in Karalar Mahallesinden Osman
Kastamonu’nun Akkaya Köyünden Şevki
Ruhları Şad olsun.
 
 
 
Derbent Şehitliğinde bulunan kitabedeki hadise şöyle anlatılır.
Dokuz yüz 21 yılı nisan ayı içinde, Samsun’dan gelen çete, iki papaz, peşinde seksen beş erkek ile bir kadın, birde katır. Kiminde tüfek, bıçak bağzısında da satır. Pontus’lulara ait bir ermeni çetesi, melanet içün gelmiş belli hain çehresi. Ilgaz Dağının Derbent Karakol mıntıkası, esasen karakolla fazla değil arası. Çayırlıkta yerleşmiş gözcü koyarak öne, bin macera karıştı baharda bu güne. Çetenin tutulması için emir alınmış, beş kişilik müfreze peşlerine salınmış. Bunu gören çetenin gözcüleri o anda tırmanmışlar ağaca, gizlenmişler bir yanda. Erlerimiz geçerken ağaçlıktan ileri atlamışlar üstüne, Kan götürmüş bu yeri. Parça, parça ederek her birini kaçmışlar, korkunç vakadan sonra dere, tepe aşmışlar. Arkadan çıkarılan vilayet müfrezesi, takip etmiş bunları, merak sarmış herkesi, Bolu Düzce arası peşlerine düşülmüş, yakaladıkları an hesapları görülmüş. Hak tecelli eylemiş, uzun zaman geçmeden, kara topraklar olmuş onlara soğuk kefen. Ey mübarek ( Şehit) ler. Rahat uyuyun şimdi. Gökten adlarınıza büyük mertebe indi. Bu sonsuz gecelerde kabrinize (Nur) dolsun.
 
YANIĞIN EMİNE
Kurtuluş savaşında sağlanan lojistik desteğin % 30’u İnebolu – Ilgaz – Çankırı – Ankara istikametindeki ‘İSTİKLAL YOLU’ kanalıyla sağlanmıştır.
Evin erkeği askere gitmiş, Şehit olmuşlar.
Sadece yaşlı ve çocukların, yoksulluk içerisinde yaşam mücadelesi verdiği İstiklal yolu köylüleri, çıplak ayakla, lime, lime olmuş giysileri, yarı aç, yarı tok, karda, yağmurda ve çamura da savaş alanına gönderilen mühimmatı kağnılarla, bazen de sırtında cepheye taşıyarak ve şehit olarak, İstiklal Savaşının görünmez isimsiz kahramanları oldular
 
 
 
 
Yanığın Emine şöyle anlatılır.
 Yanığın Emine Ilgaz ilçesinin içindendir.
Silahları kağnıdan yere boşaltacaktık, arabaya gittim.  Yanığın Emine ablada karnı üstüne çöküvermişti. Çuvalı açtım, birde ne göreyim; Hey Allah’ım, sen ne yapmasın ki, Yamalı bir gömlek içinde ay parçası gibi bir çocuk, Daha ekşiliği gitmemiş, çıldır, çıldır yüzüme bakıyordu. Bacaklarının üzerine iki, mavzer bindirilmişti şaştım kaldım. Abla dedim, evde bu çocuğa bakacak kimse yok mu idi? Bu donsuzu ne dedin de Allah’ın yeri sağır, Göğü sağır günlerinde yanına aldın, bu ağır demirler o yavrucuğun bacaklarına konur mu?
Yüzüme baktı, hiç tınmadı. Ben onu yolda doğurdum, onun için köye mi döneyim? Baktım biraz üşüyordu, silahlardan ısınır diye koydum dedi.
 

 

Giriş Paneli
Kullanıcı :
Şifre :
Hatırla : Üye Ol

Anket
Veritabanında Anket Bulunamadı!

VEFAT

SOSYAL MEDYADA BİZ


Ilgaz Muhtarları

 


Haberler.com


ilgaz dagi ılgaz gezilecek yerler ilgaz mountain resort fiyat ılgaz türküsü ılgaz anadolu ılgaz ne demek ılgaz otelleri ılgaz anlamı ılgaz kastamonu ılgaz dağı milli parkı ılgaz dağı otelleri ılgaz dağı şarkısı ilgaz dağı millî parkı ılgaz dağı gezilecek yerler ılgaz dağı hakkında bilgi ılgaz dağı tüneli ılgaz dağı harita çankırı merkezde gezilecek yerler ılgaz görülecek yerler çankırı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri çankırı yemek yenecek yerler ilgaz türkiye çankırının tarihi yerleri kısaca kurşunlu türkiye çankırı türkiye ılgaz türküsü sözleri ılgaz türküsü notaları ılgaz anadolu şarkısı indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı dinle ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın pepe ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın mp3 ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın notaları ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın sözleri ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın pepe ılgaz anadolu şarkısı indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın indir ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın şarkısı dinle ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın karaoke    www.altinkumlife.com

Powered by Pordus.Com © 2008 - 2018 Pordus Team
5/23/2018 7:59:34 AM